160 × 600
728 × 90 leaderboard
3
William Bianda

William Bianda

Defender · DEF
Nationality France
Age 26 years
Height 185 cm
Weight 82 kg
Foot Left
143
Career appearances
2
Total goals
1
Assists
9
Career teams

Aura & Position

Aura — value evolution
Record value 77 k€ 23/02/2026 Current value 67 k€ 11/05/2026
Record value 1 pts 23/02/2026 Current value 1 pts 11/05/2026
Market value Aura
77k51k26k01100 RC Lens · 30/07/2018 AS Roma · 06/07/2020 SV Zulte Waregem · 10/08/2020 AS Roma · 05/07/2021 Nancy · 18/10/2021 AS Roma · 04/07/2022 Stade Lavallois · 15/07/2024 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026
Last revised: 11/05/2026
Field position
Main position
Centre-back
DC
300 × 250

Career by Team & Competition

By team
Club MP MIN G A YC RC
Stade Lavallois Stade Lavallois
45 2.833 1 0 8 0
RC Lens RC Lens
28 336 0 0 1 0
Nancy Nancy
27 2.057 1 1 3 1
SV Zulte Waregem SV Zulte Waregem
12 488 0 0 1 1
team-241802
10 0 0 0 0
SL16 Football Campus U23 SL16 Football Campus U23
9 490 0 0 1 0
team-315641
8 0 0 0 0
France U17 France U17
4 360 0 0 0 0
AS Roma AS Roma
0 0 0 0
By competition
Competition MP MIN G A YC RC
Ligue 2 Ligue 2
74 5.226 2 1 12 1
Challenger Pro League
19 490 0 0 1 0
Campionato Primavera 1
14 0 0 0 0
Pro League Pro League
12 488 0 0 1 1
U17 World Championship
8 360 0 0 0 0
Coupe de France
5 0 0 0 0
Primavera Cup Primavera Cup
4 0 0 0 0
International Champions Cup
3 0 0 0 0
UEFA Youth League
2 0 0 0 0
Club Friendly Games
1 0 0 0 0
Coupe de la Ligue
1 0 0 0 0

Recent matches

09/05
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
2
1
US Boulogne Côte-d'Opale US Boulogne Côte-d'Opale
02/05
2026
Ligue 2
Troyes Troyes
4
0
Stade Lavallois Stade Lavallois
24/04
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
0
0
Rodez AF Rodez AF
20/04
2026
Ligue 2
USL Dunkerque USL Dunkerque
0
2
Stade Lavallois Stade Lavallois
10/04
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
2
2
Stade de Reims Stade de Reims
03/04
2026
Ligue 2
Red Star FC Red Star FC
0
0
Stade Lavallois Stade Lavallois
20/03
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
3
2
Grenoble Foot 38 Grenoble Foot 38
13/03
2026
Ligue 2
Montpellier Montpellier
2
0
Stade Lavallois Stade Lavallois
06/03
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
2
2
Guingamp Guingamp
27/02
2026
Ligue 2
Stade Lavallois Stade Lavallois
1
1
Nancy Nancy

Season statistics

SeasonClubComp.MPGAYCRCSHTPAS%MIN
25/26
Stade Lavallois Stade Lavallois
Ligue 2 Ligue 2 33 1 0 7 0 6.71 2.394
Coupe de France Coupe de France 3 0 0 0 0
Total 25/26 36 1 0 7 0 6.71 2.394
24/25
Stade Lavallois Stade Lavallois
Ligue 2 Ligue 2 7 0 0 1 0 6.92 439
Coupe de France Coupe de France 1 0 0 0 0
Club Friendly Games 1 0 0 0 0
Total 24/25 9 0 0 1 0 6.92 439
23/24
SL16 Football Campus U23 SL16 Football Campus U23
Challenger Pro League Challenger Pro League 9 0 0 1 0 6.82 490
21/22
Nancy Nancy
Ligue 2 Ligue 2 26 1 1 3 1 6.62 2.057
Coupe de France Coupe de France 1 0 0 0 0
Total 21/22 27 1 1 3 1 6.62 2.057
20/21
SV Zulte Waregem SV Zulte Waregem
Pro League Pro League 12 0 0 1 1 6.16 488
19/20
RC Lens RC Lens
Campionato Primavera 1
13 0 0 0 0
Primavera Cup
4 0 0 0 0
Total 19/20 17 0 0 0 0 0
18/19
RC Lens RC Lens
UEFA Youth League 2 0 0 0 0
Campionato Primavera 1
1 0 0 0 0
Total 18/19 3 0 0 0 0 0
17/18
RC Lens RC Lens
Ligue 2 Ligue 2 5 0 0 1 0 6.76 336
International Champions Cup International Champions Cup 3 0 0 0 0
team-315641
Coupe de la Ligue Coupe de la Ligue 1 0 0 0 0
Total 17/18 9 0 0 1 0 6.76 336
16/17
France U17 France U17
U17 World Championship
4 0 0 0 0 360
CAREER TOTAL 126 2 1 14 2 6.564

Connections

160 × 600